رسالت دانشکده پزشکی : ما برانیم تا دانشجویانی تربیت نماییم که در موقعیت حرفه ای از اساتید خود برتر باشند

6:39:19 PM 1399 / 03 / 11
 
جستجو برای:   جستجو در:  
موارد يافته شده : 15 - صفحه 1 از 2   ::: صفحه جاری :   1  -  2

 

بعد از صرف غذا باید از نوشیدن چای داغ ، حمام کردن، نوشیدن آب یخ ، سیگار کشیدن ، دراز کشیدن ، ورزش کردن ، بلند کردن جسم سنگین پرهیز نمود چون بسیاری از این اعمال برای سیستم گوارشی مضر و حتی سرطان زا می باشد


1393 / 06 / 09 

 

کار بسیار مشکلی است که یک توصیه کلی برای مصرف مایعات داشته باشیم چون براساس وزن بدن، شرایط آب‌وهوا، میزان تعریق، نوع فعالیت، سن و نوع لباس، میزان مورد نیاز مایعات تفاوت می‌کند، اما سازمان جهانی بهداشت توصیه‌ می‌کند هر زن روزانه 2/2 لیتر و هر مرد 9/2 لیتر مایعات مصرف کند. عوارض مصرف کم مایعات کم‌کم بروز پیدا می‌کند و سردرد، از دست دادن قدرت تمرکز و بی‌خوابی از این عوارض هستند. به خصوص در سالمندان از دست دادن قدرت تمرکز و بی‌خوابی بسیار شایع است ولی در بیشتر موارد این گروه از ترس تکرر ادرار شبانه، از بعدازظهر مایعات نمی‌خورند که همین کار باعث غلیظ‌شدن ادرار و بروز بیماری‌های کلیوی در آنها خواهد شد.

در روزهای گرم سال شربت آبلیمو و خاکشیر برای پیشگیری از گرمازدگی و رفع تشنگی مناسب است. علاوه بر آن، عرقیاتی که طبع سرد دارند برای تابستان توصیه می‌شوند، اما در زمان آلودگی هوا، بهترین نوشیدنی‌ها، آبمیوه‌های طبیعی هستند که به دلیل آنتی‌اکسیدان‌های‌شان تاثیرات آلودگی هوا بر بدن را کم می‌کنند.


1393 / 06 / 09 

 

سینوس‌ها حفره‌های داخل استخوانی هستند و در استخوان‌های صورت قرار دارند. این حفره‌ها توسط مجرایی به بینی متصل هستند. سطح داخل سینوس‌ها با مژک‌هایی پوشیده شده که حرکت نوسانی به سمت حلق دارند. سینوس‌ها روزانه حدود یک لیتر ترشح دارند. مژک‌ها این ترشحات را همراه میکروب‌ها، گرد و غبار و مواد حساسیت‌زا به عقب می‌رانند. با هر بار بلع مقداری از بزاق دهان همراه با ترشحات سینوس‌ها بلعیده می‌شود. این ترشحات در لطیف نگه‌داشتن مخاط پوشاننده سینوس‌ها و بینی موثر است و در تمیز کردن هوایی که از بینی به ریه می‌رسد، نقش مهمی ‌دارد.

فایده این حفره ها برای بدن:

این حفره‌ها وزن سر را کم می‌کنند. اگر قرار بود استخوان‌های سر و صورت همه تو پر باشند سر بسیار سنگین می‌شد. از طرفی سینوس‌ها به عنوان ضربه‌گیر مغز عمل می‌کنند و قدرت دفاعی استخوان‌ها را بیشتر می‌کنند. اگر ضربه شدیدی به صورت وارد شود به دلیل وجود سینوس‌ها استخوان‌های صورت می‌شکند. درنتیجه نیروی واردشده کمتر به جمجمه و مغز منتقل می‌شود. این حفرات به بینی و مجاری تنفسی راه دارند و در زیبا شدن صدا موثر هستند. اگر سینوس‌ها عفونت کنند و پر شوند صدا حالت تودماغی پیدا می‌کند.


1393 / 06 / 08 

 

اگر علایم سرماخوردگی بیشتر از یک هفته باقی بماند، ممکن است به سینوزیت تبدیل شده باشد. سینوزیت معمولا به دنبال سرماخوردگی و آنفلوآنزا بروز می‌کند. عفونت اولیه، مخاط سینوس‌ها را ملتهب می‌‌کند. بدن هم در پاسخ ترشحات سینوس را افزایش می‌دهد. افزایش این ترشحات باعث می‌شود که دهانه سینوس‌ها تنگ شود. درنتیجه ترشحات و میکروب‌ها درون حفره سینوس تجمع می‌کند. به این ترتیب، سینوس به کانونی برای رشد و تکثیر میکروب‌ها تبدیل می‌شود. گاهی عفونت قارچی هم به این عفونت‌ها اضافه می‌شود.


1393 / 06 / 08 

 

معمولا بیمار از سردرد و احساس سنگینی سر شکایت دارد. سردرد با حرکت سر تشدید می‌شود؛ مخصوصا حرکت دادن سریع و ناگهانی سر به سمت جلو. قرار دادن سر بین زانوها و خم شدن به جلو سردرد را تشدید می‌کند. این درد در عرض چند روز شدیدتر می‌شود و ممکن است پشت چشم‌ها، دندان‌های آسیای بالا یا گوش تیر بکشد. معمولا کودکان دچار سرفه و بوی بد دهان می‌شوند. تب، علامت شایعی نیست و تنها در نیمی ‌از بیماران وجود دارد. ترشح زرد یا سبز و چرکی از بینی و وجود احساس خلط در پشت حلق هم از علایم شایع هستند. این ترشحات ممکن است باعث تحریک حلق و احساس حالت تهوع و استفراغ شوند. معمولا تنفس از راه بینی مشکل و صدای بیمار تودماغی می‌شود.


1393 / 06 / 08 

 

کم خونی مشکلی است که بین خانم ها شایع است و آمار آن در زنانی که فعالیت بیشتری دارند، بالاست. از علایم کم خونی میتوان به علائم زیر اشاره نمود:

 خستگی مفرط ,مشکل در تمرکز کردن,کم آوردن نفس, رنگ پریدگی غیرعادی و بی تفاوتی
 

وقتی به دلایل مختلف، بدن دچار کمبود آهن می شود جذب آن افزایش پیدا می کند. در صورتی که جذب آهن کافی نباشد، بدن برای جبران کمبود آهن محلول در خون از ذخایر خود استفاده می کند. به طور کلی از عوامل موثر کم خونی، می توان به فقر غذایی، اختلال در جذب و وجود انگل اشاره کرد. کمبود آهن باعث کوچک شدن و کم رنگ شدن گلبول های قرمز می شود.

سرگیجه و سردرد از جمله عوارض کمبود آهن است؛ در این شرایط غذا در داخل معده به خوبی گوارش نمی شود. به عبارتی اختلال گوارشی و کمبود اسیدمعده باعث کم خونی می شود و از طرفی این مشکلات به علت کم خونی به وجود می آید.

 


1393 / 05 / 27 

 

استفاده  از دستگاه بخور و رطوبت‌ساز یکی از راههای پیشگیری از سینوزیت است . این کار باعث می‌شود ترشحات سینوس‌ها روان شوند و میکروب‌ها در سینوس تجمع نکنند. از مایعات خیلی سرد استفاده نکنیم، به طور منظم ورزش کنیم و فعالیت بدنی داشته باشیم. از تماس با افرادی که مبتلا به سرماخوردگی یا عفونت ویروسی مجاری تنفسی فوقانی هستند، اجتناب کنیم. در هوای خیلی گرم یا خیلی سرد نمانیم. در منزل از دستگاه‌های تصفیه هوا استفاده کنیم. مشروبات الکلی ننوشیم زیرا باعث تورم مخاط بینی و سینوس‌ها می‌شوند. هنگام شنا شیرجه نرویم از سفرهای هوایی پرهیز یا حداقل پیش از سفرهای هوایی از قطره ضداحتقان بینی استفاده کنیم. رطوبت منزل خود را کنترل کنیم زیرا هوای خیلی خشک یا خیلی مرطوب، سینوزیت را تشدید می‌کند. عطر و ادکلن نیز می‌توانند باعث تورم مخاط بینی شوند بنابراین باید از آنها اجتناب کرد. حداقل روزی 7 لیوان آب بنوشیم. هنگام خروج از منزل در فصول سرد سال، به وسیله شال و کلاه سینوس‌های خود را گرم نگه داریم. به منظور برخورداری از سیستم ایمنی قوی باید تغذیه مناسبی داشته باشیم.

 

 


1393 / 06 / 08 

 

روغن زیتون دارای اسیدهای چرب غیر اشباع مونو و آنتی اکسیدان است که باعث طول عمر و کاهش بیماریهای مرتبط با مصرف روغن های اشباع می شود

روغن زیتون باعث سلامتی شریان ها ، جلوگیری از اکسیده شدن کلسترول، مانع رسوب پلاک ها در جدار شریان ها ، کاهش فشار خون و بیماریهای قلبی ، تنظیم قند خون ، کاهش ابتلا سرطانها بخصوص پوست، روده و پستان در زنان ، درمان خونریزی لثه ، جلوگیری از سفید شدن مو و تسکین دردهای روماتیسمی و .... می شود


1393 / 05 / 27 

 

 

آرتریت (التهاب مفاصل) به التهاب دردناک در ناحیه مفاصل گفته می‌شود که یکی از بزرگترین معضلاتی است که افراد به مرور زمان و با گذشت سن با آن مواجه می‌شوند.

آرتریت (التهاب مفاصل) به التهاب دردناک در ناحیه مفاصل گفته می‌شود که یکی از بزرگترین معضلاتی است که افراد به مرور زمان و با گذشت سن با آن مواجه می‌شوند.

 

آرتریت (التهاب مفاصل) به التهاب دردناک در ناحیه مفاصل گفته می‌شود که یکی از بزرگترین معضلاتی است که افراد به مرور زمان و با گذشت سن با آن مواجه می‌شوند.

 

طبق آخرین آمار، حدود سه‌چهارم افراد میانسال و سالخورده به آرتروز مبتلا هستند. شایع‌ترین دردهای ناشی از آرتروز در نواحی زانو، لگن، ستون‌فقرات و دست دیده می‌شود.

 طبقه‌بندی آرتریت، راهکارهای مناسبی را برای تشخیص گروه هدف و اتخاذ درمان مناسب پیش‌روی پزشکان قرار می‌دهد


1393 / 05 / 26 

 

امگا3 یکی از اسیدهای چرب ضروری است که در ساختمان‌ برخی چربی‌ها وجود دارد و ویژگی‌های خاصی دارد.
بطور کلی چربی‌ها در ساختما‌ن‌ سلولی بدن و به‌خصوص سلول‌های مغزی شرکت دارند. اسیدهای چرب امگا3 از این نظر نقش‌های بخصوصی را ایفا می‌کنند؛ تحقیقات نشان داده‌اند امگا3 تاثیر مثبتی در روند درمان میگرن، استرس، تنش‌های عصبی و افسردگی دارد. به طوری که اگر روزانه 2 گرم امگا3 خالص به بیماران مبتلا به میگرن داده شود، در برخی موارد میگرنشان کنترل میشود.
مطالعه‌های اخیر نشان داده‌اند، امگا3 نه تنها در پیشگیری از برخی سرطان‌ها و بیماری‌های قلبی بلکه در کاهش عوارض شیمی‌درمانی نیز موثر است. مصرف امگا3 در بیماران مبتلا به سرطان پستان به‌خصوص بیمارانی که تحت‌ شیمی‌درمانی قرار می‌گیرند و دچار اختلال‌های عصبی هستند و اعصاب دست و پای آنها دچار گزگز و درد شدید می‌شود، مفید است. در این بیماران مصرف این اسیدچرب تحمل شیمی‌درمانی را بالا می‌برد. همچنین امگا3 می‌تواند عوارض عصبی ناشی از دیابت را کاهش دهد. تحقیقات در زمینه تاثیر امگا3 بر ام‌اس نیز در دست انجام است و نتایج موثری نیز به دست آمده. طبق بررسی‌ها، مکمل این اسیدچرب، پیشرفت ام‌اس را کند می‌کند.
بهترین منابع اسیدچرب امگا3 انواع ماهی‌ها و بعد در میان گیاهان روغن دانه‌کتان است که البته چون گران قیمت و کم است، به شکل کپسول عرضه می‌شود. البته گردو هم دارای امگا3 فراوانی است.
زیتون و روغن آن برخلاف باور عموم امگا3 قابل‌ملاحظه‌ای ندارد.
 

اگر فردی در هفته 3 تا 4 وعده ماهی مصرف نکند، از یک سالگی به بعد برای کمک به رشد مغزی و پیشگیری از بسیاری بیماری‌ها مصرف مکمل امگا3 یا شربت روغن ماهی برایش لازم است. همانطور که می‌دانید، اسیدچرب امگا6 در تمام روغن‌های مایع یافت می‌شود بنابراین اگر در هفته 3 تا 4 بار ماهی نخوریم، تعادل امگا3 و امگا6 به هم می‌ریزد.
دوز مکمل‌های امگا3 متفاوت و از 100 میلی‌گرم تا 900 میلی‌گرم متغیر است. شرکت‌های تجاری معمولا مقادیر امگا3 را روی بسته‌بندی می‌نویسند ولی گاهی پزشک از محتوا و دوز باخبر نیست.
استفاده همزمان ازماهی و امگا3 هیچ گونه منع مصرفی ندارد

بهتر است امگا3 را همراه با وعده غذای اصلی مصرف کرد زیرا مکمل آن نوعی روغن است و همراه غذا بهتر جذب می‌شود. البته افرادی که بعد از مصرف آن دچار ضعف در پا می‌شوند، می‌توانند مکمل را قبل از خواب مصرف کنند.
 


1393 / 05 / 22 

  ارسال سوال:

نام:


ایمیل:
   

سوال:
 

   
جشنواره پرتال

انتخاب پرتال برتر